Przewodniczący otworzył obrady X sesji Rady Miejskiej w Tarnowskich Górach, witając burmistrza, zastępców, skarbnika, naczelników oraz mieszkańców. Stwierdzono obecność 19 radnych, co stanowiło kworum do podejmowania decyzji.
Na początku sesji wprowadzono do porządku obrad nowy punkt dotyczący zwolnień z podatku od nieruchomości jako regionalnej pomocy inwestycyjnej na wniosek jednego z radnych. Głosowanie w tej sprawie zakończyło się jednogłośnie za wprowadzeniem nowego punktu.
Rada przeszła do przyjęcia protokołów z poprzednich sesji. Protokół z VII sesji został przyjęty z 19 głosami za, 1 wstrzymującym się, a protokół z VIII sesji również z 19 głosami za i 1 wstrzymującym się.
W punkcie czwartym burmistrz oraz skarbnik przedstawili projekt budżetu na 2025 rok oraz Wieloletnią Prognozę Finansową. Budżet zakłada dochody w wysokości 537 milionów złotych, co stanowi wzrost o 29% w porównaniu do roku 2024. Wydatki zaplanowano na 546 milionów złotych, co prowadzi do deficytu wynoszącego 8 milionów złotych. Burmistrz podkreślił znaczną część wydatków inwestycyjnych.
Radni zadali pytania dotyczące szczegółów budżetu, w tym wydatków na oświatę oraz promocję jednostek samorządu terytorialnego. Burmistrz odpowiedział na wszystkie pytania, wskazując na konieczność inwestycji w infrastrukturę oraz na wzrastające potrzeby mieszkańców.
W punkcie piątym burmistrz przedstawił zmiany w uchwale budżetowej na 2024 rok oraz zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej. Zmiany dotyczyły m.in. zwiększenia dochodów z dotacji oraz przesunięcia środków w ramach budżetu. Komisje budżetowe pozytywnie zaopiniowały te zmiany.
W punkcie siódmym przedstawiono projekt uchwały dotyczącej zwolnienia z podatku od nieruchomości dla budynków wybudowanych przed 1 września 1939 roku. Uchwała została pozytywnie zaopiniowana przez komisję budżetową i przyjęta jednogłośnie przez radnych.
W kolejnym punkcie burmistrz zaprezentował projekt uchwały w sprawie udzielenia przez gminę Tarnowskie Góry zwolnień z podatku od nieruchomości stanowiących regionalną pomoc inwestycyjną. Radni zadali pytania dotyczące szczegółów uchwały, a po dyskusji uchwała została przyjęta jednogłośnie.
Punktem dziewiątym był projekt uchwały dotyczący miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie ulic Jana III Sobieskiego i innych. Po przedstawieniu projektu przez burmistrza, rada jednogłośnie przyjęła uchwałę.
W ostatnim punkcie omówiono projekt uchwały dotyczący zasad przeznaczania do sprzedaży nieruchomości gruntowych oddanych w użytkowanie wieczyste. Uchwała została pozytywnie zaopiniowana przez komisję i również jednogłośnie przyjęta przez radnych.
Sesja zakończyła się podsumowaniem działań radnych, burmistrza oraz przedstawieniem planów na przyszłość. Radni podkreślili znaczenie współpracy pomiędzy gminami oraz potrzebę rozwiązywania problemów komunikacyjnych w regionie. Burmistrz zadeklarował dalsze działania na rzecz poprawy transportu publicznego.
Powyższe podsumowanie zostało wygenerowane przez sztuczną inteligencję. Mogą znajdować się z nim błędy oraz nieścisłości. W celu weryfikacji zapisów podsumowania, rekomendujemy przesłuchać nagranie i upewnić się, że zawarte w nim stwierdzenia są zgodne ze stanem faktycznym.